Jsou jediné svého druhu a tím nejlepším, co může být: francouzské protitankové střely 5. generace zničí kdejaký tank, včetně T-90M

V podstatě nemají obdoby, a jelikož jsou efektivní proti mnoha odlišným cílům, jejich užitečnost ještě narůstá. Poradit by si měly s většinou obrněnců.

Výstřel ze systému Akeron MP i Zdroj fotografie: MBDA
                   

Současné armády mají ve výzbroji řadu zbraní schopných se s menším či větším úspěchem vypořádat i s moderními a silně chráněnými tanky. A to různými způsoby, i když jedním z nejdůležitějších parametrů bývá síla bojové hlavice. Nejspíše nejvyspělejší protitankovou zbraní pro pěchotu jsou v současnosti francouzské střely Akeron MP s řadou pokročilých funkcí, které jsou schopné ničit i jiné typy cílů, což mnoho jiných střel neumí.

Střela Akeron MP zvládá extrémní podmínky

Výrobce střely Akeron MP, koncern MBDA, na svých internetových stránkách uvádí, že jde o jedinou střelu 5. generace v bojovém provozu na světě vyzkoušenou v extrémních klimatických podmínkách pouště a subarktické oblasti. Nejedná se však pouze o protitankovou střelu, ale o střelu víceúčelovou schopnou i zásahů proti infrastruktuře a personálu. Nabízí možnost střelby v režimu vystřel a zapomeň, ale zároveň ji v případě potřeby může obsluha ovládat.

Voják používá systém Akeron MP iZdroj fotografie: MBDA
Voják používá systém Akeron MP

Vývoj střely Akeron MP začal v roce 2009 a první verze byla do výzbroje francouzské armády přijata v roce 2017. Její výhodou je, že je vybavena vícepásmovými zobrazovači s vysokým rozlišením, uvádí Defence-Blog, což zaručuje vysokou pravděpodobnost zásahu cíle. Samotná střela má hmotnost 15 kilogramů a dosah 4 kilometry. K jejímu odpálení je ale potřeba tripod s odpalovacím systémem a baterií o hmotnosti dalších 11 kilogramů. Střelu Akeron MP je nicméně možné odpalovat i z různých vozidel.

Prorazí pancíř, beton či zlikviduje pěchotu

Hlavice střely Akeron MP je schopná prorazit pancíř o síle až 1 000 mm RHAe, uvádí ArmyRecognition, a navíc je tandemová, takže si poradí s reaktivním pancéřováním. To by mělo stačit na proražení pancířů většiny moderních tanků, a víceúčelová hlavice se pak hodí i k proražení 2 000 mm silného betonu různých opevnění. Při detonaci také uvolní 1 500 wolframových úlomků, které jsou do 15 m účinné proti personálu, uvádí Wikipedia. Snadno by tak měl podlehnout i ruský tank T-90M, jehož pancéřování začíná dle Wikipedie na 550 mm.

Izraelská střela Spike LR

Brutální izraelská protitanková střela Spike LR prorazí až 1 200 mm RHAe, zničí tedy i jakýkoliv ruský tank; ve výzbroji je má i AČR

Vyspělá je pak také možnost odpálení střely Akeron MP. V režimu vystřel a zapomeň se již obsluha nemusí po jejím odpálení o cíl starat, neb se na něj navede sama. Druhou možností ale je, že obsluha bude střele dávat pokyny prostřednictvím datového spojení po kabelu z optických vláken a za letu tak cíl dokonce změnit. Střela navíc nabízí možnost odpálení v okamžiku, kdy střelec cíl vůbec nevidí, ale označí ho nějaká třetí strana, a během letu se na něj pak Akeron MP navede – na rozdíl od ruské 9M113 Konkurs.

Schopnosti střely Akeron MP

Co si myslíte o schopnostech protitankových střel Akeron MP?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články