Německá útočná puška Heckler & Koch HK443 v sovětské ráži má šanci prorazit i u ruských odběratelů. O „zradu“ ale rozhodně nejde

Vyrábět na západě ruční zbraně v sovětských rážích může být výhodné, zbrojovkám se tím otevřou nové trhy, ačkoliv samotné Rusko nepodpoří.

Ozbrojenec s HK433 i Zdroj fotografie: Heckler & Koch
                   

Ačkoliv existují zbraně s municí specializovanou, naprostá většina jich je uzpůsobena pro takzvané standardní ráže. Ve světě existují dva základní typy standardů – prvním je západní využívaný hlavně v armádách Severoatlantické aliance, druhý je pak sovětský využívaný ve zbraních vyráběných hlavně v SSSR (a později v Rusku), případně u jejich spojenců.

Zbrojovky se často přizpůsobují

Většinou platí, že zbraně vyráběné v západních zemích používají standardizovanou západní ráži; a naopak ty vyráběné v Rusku a u jeho spojenců zase tu sovětskou. Hlavně s koncem studené války se však začala tato hranice bořit a mnohé zbrojovky tak mají své produkty v západních i sovětských rážích. Otevírá jim to mnohé trhy, protože si ozbrojené síly mohou nakoupit jejich zbraně, aniž by musely měnit munici, na níž jsou zvyklé a mají ji na skladech. MilIn uvádí, že v sovětské ráži chce vyrábět zbraně i známá německá zbrojovka Heckler & Koch.

Jakou zbraň chce zbrojovka v sovětské ráži vyrábět, ale není jisté. Její špičkou je v současnosti útočná puška HK433 využívající západní munici 5,56×45 milimetrů. TopWar ale upozorňuje, že existuje i prototyp zbraně označovaný jako HK132E používající klasickou sovětskou munici ráže 7,62×39 milimetrů. Velmi pravděpodobné proto je, že by se firma mohla rozhodnout začít sériově vyrábět tuto zbraň, případně ji upravit i pro další sovětské ráže.

HK443 je špičková útočná puška

Puška HK433 v sovětských rážích by mohla být pro výrobce velice výhodná, protože munici používá celá řada zemí, a to nejenom z bývalé Varšavské smlouvy, ale i ze sovětských spojenců včetně jedné z nejlidnatějších zemí světa, tedy Indie. Útočná puška patří v současnosti mezi světovou špičku, používají ji například i některé speciální jednotky. WarHistoryOnline uvádí, že výrobce na zbraň použil osvědčenou konstrukci pušky G36 a konstrukční prvky ze známé americké AR-15, a údajně i z HK416, a vzal si z nich samozřejmě to nejlepší.

Útočná puška Haenel MK 556

Německá útočná puška MK556 podala skvělé výkony a mohla být hlavní zbraní Bundeswehru, potopila ji však jedna „maličkost“

Další možností je, že by byla HK433 vyráběna v ráži 5,45×39 milimetrů, což je v současnosti asi nejpoužívanější munice do původem sovětských a ruských zbraní. Wikipedia uvádí, že je používána například v útočných puškách AK-74 Kalašnikov a dalších, přičemž v SSSR vyrobili tuto munici v reakci na západní munici ráže 5,56×45 milimetrů používanou ve slavné M16 a dalších podobných zbraních. Jiná ze sovětských ráží je potom 7,62×51 milimetrů, a tyto náboje jsou většinou používány do kulometů, ale také do odstřelovacích pušek.

Kdo by namítal, že by výrobci mohl tímto způsobem jakkoliv podpořit ruskou armádu, mýlí se – jak jsem uváděl, zbraň si má najít kupce zejména v ostatních zemích, které pouze používají stejnou ráži. Samozřejmě nelze vyloučit, že se přes nějaké překupníky nedostane i jinam, než bude určena, ale o žádná vysoká čísla zřejmě nepůjde.

Představení HK433

Schvalujete výrobu zbraní v obou standardních rážích?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články