Nový standard boje proti tankům, střely FGM-148 Javelin mohou být skoro v každé armádě; skolí i ten (nejen ruský) nejsilnější tank

NÁZOR: Vzhledem k úspěchům na Ukrajině roste o protitankové střely FGM-148 Javelin zájem až enormně. Mohly by se tak stát novým standardem boje proti tankům.

Odpálení FGM-148 Javelin i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Americké protitankové střely FGM-148 Javelin odpalované jedním vojákem z ramene se osvědčily během probíhající války a Ukrajině. A to mimořádně, neboť stojí za zničením tisícovek ruský tanků a dalších obrněných vozidel. I proto o ně v současné době enormně vzrostl zájem a pořizuje si je stále více armád. Střely v sobě kombinují značnou sílu, kompaktnost, nízkou hmotnost a účinnost, díky čemuž je mohou snadno používat pěší jednotky.

Javelin dosud žádná obrana nezastavila

Hmotnost FGM-148 Javelin je 22,3 kilogramů, což není málo, ale celý komplet zvládne přenášet i jeden voják. Praktické zkušenosti pak ukazují, že je schopen zničit jakýkoli existující tank na vzdálenost až 4 km při odpálení pěšákem, a z vozidel je dosah ještě o něco delší, což mnohdy umožňuje ničit tanky dříve, než samy zahájí palbu. Na Ukrajině nedokázaly čelit střelám ani nejlepší ruské tanky T-90M Proryv-3 vybavené reaktivním pancířem typu Relikt, a nepomohly ani speciální střechy, o nichž si Rusové mysleli, že FGM-148 Javelin zastaví.

T90M představuje aktuálně nejúčinnější tank ruských ozbrojených sil, ovšem ani klecová ochrana proti Javelinům na Ukrajině nepomáhá

Společnost Lockheed Martin, která je výrobcem FGM-148 Javelin, tvrdí, že je o střely v současnosti mimořádný zájem, a to hlavně mezi evropskými zeměmi. Výrobní kapacity jsou však aktuálně pouze na cca 2 100 kusů ročně, ale do roku 2026 by měla produkce vzrůst na téměř 4 tisíce za rok. Několik evropských armád prý chce do budoucna osadit těmito systémy různé typy vozidel. Zájemci se však ozývají i z Asie nebo Afriky. Konkrétně třeba Taiwan by je mohl chtít využít proti čínským tankům, s nimiž by si téměř jistě poradil Javelin také.

Střela FGM-148 Javelin se navede na cíl sama

Systém FGM-148 Javelin se skládá ze 2 částí – první je odpalovací jednotka, kterých je dodnes kolem 12 tisíc – druhou je pak samotná střela, přičemž lze do jednotky po vystřelení nabít novou, a výrobce jich do současné doby vyprodukoval asi 50 tisíc. Výhodou takových raket je, že po odpálení již nevyžadují žádné navádění, a střelec se tak může již za jejího letu přesunout na novou pozici nebo nabíjet střelu novou. Je totiž vybavena infračerveným zobrazovacím systémem, takže se na zaměřený cíl navede sama.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M

Nejlepší ruský tank T-90M očima ruské propagandy na povzbuzení morálky: „Pohodlný, silný a pancíř vydrží i 2 americké střely Javelin“

Střela Javelin má ale oproti jiným zbraním i další výhody. Její hlavní pohon se zapíná až po opuštění odpalovače, takže neodhaluje pozici střelce, a kromě klasického přímého letu na cíl funguje i v módu, kdy vystoupá do výšky a pak na tank zamíří seshora. Tím dopadá na jeho střechu, kde mají tanky nejslabší pancéřování. Střela je vybavena tandemovou hlavicí proti reaktivnímu pancéřování a je schopná překonat pancíř o síle 760 mm RHAe.

Střelba z FGM-148 Javelin

Jak celkově hodnotíte střely FGM-148 Javelin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články