Video: úspěšný ruský dron ZALA Lancet má ukrajinský klon

Ruský sebevražedný dron ZALA Lancet se ukázal v ničení nepřátelské techniky jako velice efektivní. Nelze se proto divit, že se ho někdo pokusil okopírovat.

Ukrajinské kopie Lancetu nazývaná Perun i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Pokud bychom hledali nejefektivnější ruské zbraně posledních let, bezesporu by neměl na seznamu chybět sebevražedný dron ZALA Lancet. Ten existuje v několika verzích a v reálných situacích již mnohokrát prokázal svou efektivnost a zvládl zničit i velmi cenné systémy, podotkl KyivIndependent. Není proto divu, že se objevují pokusy tento úspěšný design okopírovat, a jedna z kopií označovaná jako Perun má pocházet z Ukrajiny.

Zničí houfnici i protivzdušnou obranu

Lancet byl do výzbroje ruských ozbrojených sil zaveden v roce 2020, uvádí Wikipedia, a nikdo jiný ho nevyužívá. Jde o dron specifického designu s křídly a řídícími plochami do kříže a elektrickým pohonem s tlačnou vrtulí. Ukázal se jako velice efektivní a operátoři se s ním zvládnou trefit do různé techniky. Umí třeba jediným úderem uzemnit americkou houfnici M109 nebo se s jeho pomocí podařilo zničit 5 systémů protivzdušné obrany za 24 hodin.

Dron ZALA Lancet iZdroj fotografie: Uživatel Nickel nitride / Creative Commons / CC0
Dron ZALA Lancet

Jeho úspěšný design proto okopírovala také Ukrajina, uvádí Defence-Blog. V některých detailech by se sice měl Perun od ruského vzoru lišit, ale publikované záběry ukazují, že jde rovněž o dron s křídly a řídícími plochami do kříže, i když řídící plochy působí v poměru s křídly o něco kratší než je tomu u dronu Lancet. Lze však předpokládat, že letové vlastnosti budou velmi podobné, a tak i ukrajinská verze zvládne zasahovat cíle s vysokou přesností.

Ukrajinský Perun má dosah 40 km

Zprávy o ukrajinském dronu Perun se poprvé objevily na konci léta 2023. Třeba MilIn uvádí, že by měl mít na délku 1 365 milimetrů a rozpětí křídel 1 370 milimetrů. O tom, jak bude těžký a jak silná bude jeho hlavice, se zprávy nezmiňují, ale dolet by měl být až 40 kilometrů. Ruský Lancet přitom existuje v různých verzích a velikostech, takže je pravděpodobné, že tomu bude v ukrajinské verzi podobně.

Nejběžnějším typem tohoto ruského dronu je Lancet-3, který je 2 kg těžký a unese 3 kg těžkou hlavici, přičemž vydrží ve vzduchu až 40 minut. Jeho rychlost je až 110 km/h, ale při útoku se ve střemhlavém letu pohybuje i rychleji. Má však i výkonnější typ s nejspíše větší hlavicí o hmotnosti 5 kg, který výdrží v letu kolem 1 hodiny. Kromě klasické HEAT hlavice má existovat i termobarická, která je pak vhodná proti pěchotě a různým opevněním, uvádí Ruslet.

Ukrajinský dron Perun

Proč Ukrajina okopírovala ruský dron Lancet?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články