Ani Suchoj Su-57 se coby nejlepší ruský letoun až k Ukrajině neodváží. Ničit tak musí z dálky a mimo dosah protiletadlové obrany

NÁZOR: Nejnovějších ruských bojových letadel Su-57 je jenom hrstka, přesto ale dokáží Ukrajincům zasazovat silné údery. Moc blízko se však stále neodváží.

Su-57, ruský letoun 5. generace i Zdroj fotografie: Vojenské vzdušné síly Ruské federace
                   

Bojová letadla páté generace Suchoj Su-57 Felon byla dlouho spíše výkladní skříní ruského letectva. Jejich prototypy sice nasadilo už před lety v Sýrii, aby je otestovalo, ale tam se nejednalo o plnohodnotný boj. Nepotvrzené zprávy však naznačují, že se mohla účastnit některých počátečních útoků na Ukrajinu na jaře 2022, pak ale dlouho vidět nebyla. Teprve nedávno však ukrajinské zdroje uvedly, že jsou letouny Su-57 zapojeny také do současných útoků.

Suchoj Su-57 operuje v bezpečí

O zapojení nejlepšího ruského letadla do útoků na ukrajinské cíle informoval i portál Defence-Blog, který se odvolává na dobře informované ukrajinské telegramové kanály. Podle těchto zpráv Su-57 Felon bombarduje cíle podél frontové linie, takže nepůsobí přímo nad ukrajinským územím, kam Rusko ani letadla neposílá. Naopak je drží v bezpečí ruského prostoru a mimo dosah ukrajinské protiletadlové obrany. I útoky proto provádí z veliké dálky.

Letoun F-16 Fighting Falcon

Jak Ukrajina F-16 využije je už teď patrné, moc možností nemá. Postavit se jim navíc může jen hrstka ruských Su-57 a Su-35, ty je ale nezničí

Dispozice k tomu ruský letoun má. Jednou z jeho výhod je pak údajná vlastnost stealth, což ale neznamená, že ho nelze zaměřit – je to však obtížné a možné spíše až na kratší vzdálenosti. Míra „nevidiltenosti“ Su-57 přitom není veřejně známá, ale nějaké úrovně jistě dosahuje, na radarech je totiž hůře odhalitelný než jiná letadla; a totéž platí o zaměření jeho střel naváděných radarem. Ale nutno zmínit, že Ukrajina nemá u fronty moderní systémy od spojenců (ty nechává chránit města), takže na něj nejspíše míří max. radarem systému S-300.

Su-57 Felon iZdroj fotografie: Anna Zvereva / Creative Commons / CC BY
Suchoj Su-57 Felon

Je však nutno připomenout, že se mnozí ruští představitelé dříve kasali, že by dokázal Suchoj Su-57 proniknout ukrajinskou protiletadlovou obranou, tu zničit a vyčistit tak cestu méně schopným letounům, o čemž jsme také na ArmádnímZpravodaji psali. Dosud se tak ale nestalo a téměř jistě ani nestane. Letoun totiž s největší pravděpodobností až tak dechberoucí není, a kdyby navíc v této misi neuspěl, znamenalo by to další obrovskou ránu pro ruský vojenský exportní průmysl. Lépe by na tom snad byl jedině Su-75, na němž Rusové dále pracují.

Su-57 nosí řízené střely i klouzavé pumy

Jak uvádí portál MilitaryToday, na ruský letoun Suchoj Su-57 je možné naložit až 7,5 tun zbraní umístěných na 12 závěsných bodech. Jenom 6 jich je ovšem interních, takže pokud jsou využity i externí, letadlo ztratí vlastnost stealth. Využívat přitom může například řízené střely Ch-38 s dosahem 40 kilometrů a Ch-59 s doletem až 290 kilometrů. Na letoun je také možné umístit pumy KAB-250 a KAB-500, a to i s konverzní sadou, což z nich dělá klouzavé pumy se satelitním naváděním a dosahem několika desítek kilometrů.

Ruský letoun Suchoj Su-57 Felon

„Největším soupeřem je pro stíhačku F-16 ruský Su-57, dokáže ji zaměřit, aniž by o tom věděla,“ srovnal letouny vysloužilý indický pilot

Letoun Su-57 je pak dvoumotorový a může dosahovat rychlosti až Mach 2, přičemž má dostup do 20 kilometrů. Jeho prototyp poprvé vzlétl v roce 2010 a ruské letectvo ho poprvé přijalo do výzbroje na konci roku 2020, takže jde o velice moderní letoun. V současné době probíhá jeho sériová výroba, ale podle všeho je velice pomalá. Rusko by mělo mít do roku 2026 „jenom“ 76 sériově vyrobených kusů. Dříve je dokonce chtělo exportovat, ale to už je vzhledem k potřebám ruského letectva v příštích letech nejspíše nepravděpodobné.

Letoun Su-57 v ruském letectvu

Jak si podle vás vede v boji letoun Su-57?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články