Severokorejský jaderný „torpédo-dron“ se řídí ruským scénářem na úplnou devastaci, jenže Poseidon je mnohem výkonnější

NÁZOR: Severní Korea má podvodní dron schopný nést jadernou hlavici, kterou dokáže teoreticky dopravit kamkoliv a zničit jediným výbuchem i celé město.

Severokorejský podvodní dron i Zdroj fotografie: Korejská centrální zpravodajská agentura
                   

Severokorejský režim je schopen zaútočit jadernými zbraněmi na své potencionální nepřátele nejen ze vzduchu, ale nejspíše také nepozorovaně z moře. Ukazuje to existence podvodního dronu / obřího torpéda, který by měl být schopný dopravit jadernou hlavici pod hladinou ke břehům nepřítele. Jeho přesné schopnosti ale známy nejsou, experti je pouze odhadují. Vzhledem k povaze zbraně a severokorejskému režimu ji však nelze podceňovat.

Dron podobný ruskému Poseidonu, ale menší

Nový severokorejský podvodní dron se navenek podobá konstrukcí ruskému dronu či jadernímu torpédu Poseidon; má podobný tvar a pohon typu pump-jet, a podle všeho je možné dovnitř umístit nějaký typ jaderné hlavice. Tady ale společné rysy končí. Zatímco ruská zbraň má délku kolem 20 metrů a šířku 2 metry, severokorejská je menší, což lze usuzovat z velikosti nákladního vozu a vojáků v jejím sousedství.

Poseidon je totiž poháněn miniaturním jaderným reaktorem, kdežto Severní Korea disponuje podobnou technologií jen stěží. I proto bude mít její dron velmi pravděpodobně jen bateriový pohon, což znamená, že nemá neomezený dosah. Experti odhadují, že při nízké rychlosti 4 až 5 uzlů by ale mohl mít dron dosah až 1 000 km, což znamená, že by zvládal zasahovat cíle nejen v Jižní Koreji, ale i v Japonsku. Potopit by se mohl pak do hloubky až 100 m.

Severokorejský dron ponorka neodpálí

Zatím není jasné, jakým způsobem má být dron vypouštěn k cíli. Třeba Rusko k tomu používá jadernou ponorku Belgorod, ale ty severokorejské jsou malé a k něčemu podobnému se vůbec nehodí. Nabízí se tedy možnost vypouštění od břehu z mola, plovoucí plošiny, případně by bylo možné nějak upravit loď, aby dron nesla. Místo vypuštění je vzhledem k omezenému dosahu stroje důležité, při skryté přepravě lodí by ho ale bylo možné dopravit téměř kamkoliv. Ačkoliv není pravděpodobné, že by zůstala zrovna severokorejská bez povšimnutí.

Ruské jaderné torpédo Poseidon

Rusko má mít jaderná torpéda Poseidon, která vyvolávají tsunami a není před nimi obrany. Doplují kamkoliv, jsou nezastavitelná

I když jsou schopnosti severokorejského dronu omezené, může být velmi nebezpečný, zvláště pokud bude jeho pohon dostatečně tichý. Šlo by ho například použít k útokům na základny silného jihokorejského námořnictva před vypuknutím nějakého konfliktu, případně i na přímořské město nebo nějaké významné oblasti, čímž by v zasažené zemi vznikl chaos s nemalými následky. A zrovna v případě Japonska je pobřeží dost dlouhé.

Severní Korea, atomovka Hwasong-17

Nejsilnější atomovky Severokorejců: v roce 2023 už je čeho se obávat, mezikontinentální rakety doletí s klidem přes půl světa

Zda ale severokorejský dron způsobí tsunami podobně jako ruský Poseidon, nebo „pouze“ exploduje, není jasné (i to by ale bylo, vzhledem k jaderné hlavici, mimořádně ničivé). Pokud by byl dron vypuštěn nepozorovaně a ve vší tichosti, bylo by nejspíše velmi obtížné ho odhalit a zničit; ztráty by pak byly nejspíše velmi vysoké. Naštěstí ale nic nenapovídá tomu, že by se mělo k nějakému ozbrojenému konfliktu schylovat, byť jsou SK a JK oficiálně ve válce.

Jaký význam přikládáte severokorejskému dronu?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články