Video: ruský systém protivzdušné obrany 9K37 Buk-M2 Ukrajinci doslova spálili, byl totiž vystaven na odiv v otevřené krajině

Aby mohl systém protivzdušné obrany účinně fungovat, potřebuje výhled na oblohu. Jeho umístění na návrší je ale stejné jako na něj namalovat terč.

Střely systému Buk i Zdroj fotografie: Jurij Lapitskij / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ochrana vzdušného prostoru je jednou z nejdůležitějších úloh již od 2. světové války, protože v opačném případě může nad hlavami vojáků i civilního obyvatelstva operovat nepřátelské letectvo, drony, a létat řízené střely. Všechny tyto systémy mohou napáchat nedozírné škody, a proto je třeba nebe stále střežit. Jednou z použitelných a velmi rozšířených zbraní jsou přitom sovětské (a později ruské) systémy 9K37 Buk, které jsou ve výzbroji mnoha zemí. Obě strany války na Ukrajině se na ně přirozeně zaměřují, a v případě níže si připsali úspěch Ukrajinci, uvedl portál Бавовна (Bavlna) na Telegramu, přičemž je ze zničení níže i video.

Umístění na kopci má výhodu, ale je riskantní

O tom, jak schopný systém 9K37 Buk je, rozhoduje jeho verze – od roku 1980, kdy vznikl, jich je několik, a svými výkony se výrazně liší. K zajištění co nejvyšší účinnosti přitom nesmí jeho střelám, a hlavně radaru (je jedno, zda instalovanému samostatně nebo na odpalovacím vozidle) nic bránit ve výhledu. Ideální je tedy umístit ho na nějaké nekryté návrší, což dokonce může s detekcí cílů pomoci. Nevýhodou však je, že tam je snadno odhalitelný a tedy i zničitelný, takže se vojáci vlastně potýkají s dilematem, jaký přístup zvolit.

Vozidlo TEL systému 9K37 Buk

Vysvětlitelný paradox: dronům bez obtíží podlehnou i protiletadlové systémy 9K37 Buk ruské armády, které je běžně mají ničit

Takový případ dobře dokladuje video pod tímto článkem, kdy se ruští vojáci rozhodli 9K37d Buk, zřejmě verzi M2, umístit na návrší v odkryté krajině, informuje Defence-Blog. Obsluha tam měla přehled, ale také to umožnilo dronu, aby ho objevil a předal souřadnice nejspíše obsluze raketometu M142 HIMARS. Jeho střela si následně se systémem snadno poradila a změnila ho doslova v ohnivou kouli; jeho kusy na záběrech létají do velké vzdálenosti.

Buk-M2 zničí cíle i na 50 km daleko

Vozidlo zničené na záběrech je takzvané TELAR, které obsahuje nejenom 4 střely, i když v konkrétním případě byla nejspíše nabitá jenom jedna, ale také radar. Army-Recognition uvádí, že Buk-M2 může zaútočit na široké spektrum cílů včetně letadel a řízených střel do výšky 24 kilometrů a vzdálenosti 50 kilometrů. Baterie pak zvládne zasáhnout v jednom okamžiku až 24 různých cílů, ale to musí být navzájem propojeno několik vozidel dohromady.

Vozidlo TELAR systému Buk-M1

Video: M142 HIMARS ze hry, na vzdálenost 50 km zničila ruský 9K37 Buk protiradarová střela, i když byl radar vypnutý

Systém 9L37 Buk je velice mobilní, neb je umístěný na pásovém podvozku, a často takk doprovází vojenské jednotky, aby jim poskytoval ochranu vzdušného prostoru na střední vzdálenost. Konkrétně vozidlo TELAR může operovat zcela samostatně, a vzhledem ke způsobu jeho nasazování blízko bojů může mít vysoké ztráty. Systém podle všeho není schopen vidět a zničit menší typy průzkumných dronů, což jim umožňuje bezpečně zaměřit jeho pozice.

Zničení systému 9K37 Buk-M2 na odkrytém kopci

Jak nejlépe by měli vojáci systémy jako 9K37 Buk umisťovat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články