Patří k úplně nejlepším na světě, a přesto NASAMS oproti jiným výrazně zaostává. Dostane se však na úroveň SPYDER pro AČR

Jedním z nejdůležitějších měřítek je pro protivzdušnou obranu její dosah, ale zrovna v tomto směru současný norsko-americký systém moc nevyniká.

Test střely AMRAAM-ER i Zdroj fotografie: RTX
                   

Mezi velmi rozšířené zbraně protivzdušné obrany v západních zemích patří norsko-americký systém NASAMS. Jeho velikou výhodou je, že do něj lze používat například střely vzduch-vzduch běžně dostupné v západních letectvech, takže pro něj existuje velice slušná zásoba munice, a zároveň nemuselo dojít k vývoji nové. Nevýhodou je však malý dosah při odpálení ze země, což má ovšem změnit nová střela AMRAAM-ER.

Hlavní municí je AIM-120 AMRAAM

NASAMS byl vyvinutý v 90. letech 20. století jako systém krátkého a středního doletu, a jeho primárními střelami byly a stále jsou rakety vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM, uvádí Airforce-Technology. V průběhu let byl systém modernizován, díky čemuž z něj lze odpalovat třeba i střely AIM-9X Sidewinder nebo Evolved Sea Sparrow Missile. Nejdále s nimi ovšem dosáhne pouze 30 km, takže oproti jiným systémům, např. SPYDER-MR, který pořizuje ČR, zaostává. Ovšem se střelami Derby to bude až 50 km, udává Wikipedia.

iZdroj fotografie: Uživatel Soldatnytt / Creative Commons / CC BY
Odpalovací zařízení NASAMS

Nová střela AMRAAM-ER by měla dostat schopnosti NASAMS zhruba na tuto úroveň zmíněného SPYDER-MR, což je velice významné zlepšení. Její výrobce, Raytheon z koncernu RTX, ve své tiskové zprávě uvádí, že je zvýšení dosahu možné díky novému raketovému motoru od společnosti Nammo, ale také dík ovládacímu systému od společnosti Kongsberg Defence & Aerospace. Současně přitom vyletí do vyšší nadmořské výšky, uvádí Defence-Blog.

Ani nové střely balistické rakety nezvládnou

K dalšímu vylepšení střel AMRAAM-ER patří jejich navádění. Jedná se o naváděcí hlavici ze střel AIM-120 C-8, což by mělo zvýšit pravděpodobnost zásahu cíle. NASAMS je přitom systém určený k ničení vzdušných cílů jakými jsou letadla, vrtulníky, větší drony nebo řízené střely, ale ani integrace nové střely to nezmění. Nebude tak určen třeba k zachycování balistických raket nebo hypersonických zbraní, čehož je schopen např. MIM-104 Patriot s dosahem až 160 km.

NASAMS, americký protiraketový systém

100% úspěšný, zatím: Amerika chrání Kyjev protivzdušným systémem NASAMS, který hlídá i Washington. Patří k nejlepším na světě

NASAMS má přesto řadu sofistikovaných schopností, které z něj dělají vynikající zbraň. ArmyRecognition uvádí, že jeden systém obvykle obsahuje 3 odpalovače, kdy je na každém z nich 6 střel. Je ovšem možné je zasíťovat a z jednoho velitelského centra tak ovládat až 12 odpalovačů s 72 raketami, z nichž lze každou odpálit na jiný cíl. K jejich detekci pak slouží 3D radar AN/MPQ64F1 Sentinel, jehož dosah je kolem 120 kilometrů. Obecně je přitom řazen mezi nejlepší zbraně svého druhu na světě, a stráží i Washington DC.

Odpálení střely AMRAAM-ER

Jak hodnotíte schopnosti NASAMS, a zejména jeho dosah?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články