Vynikající řešení pro AČR, která by získala pořádnou protivzdušnou obranu, existuje. A může zároveň podpořit český průmysl

Nabízí se poměrně jednoduché řešení, jak zásadně posílit protivzdušnou obranu naší země, která jinak stojí na přenosných kompletech a starých systémech.

Skyranger 30 na transportéru Boxer i Zdroj fotografie: Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Budou-li chtít čeští vojáci v případě konfliktu obstát proti dronům, různým střelám, vrtulníkům i letounům, budou potřebovat moderní systém protivzdušné obrany. A to nejlépe umístěný na odolném podvozku, který bude schopný působit v blízkosti první linie – konkrétně u české armády se nabízí transportér Pandur II, nebo i bojové vozidlo pěchoty CV90. Na obojí je totiž možné instalovat německý systém protivzdušné obrany Skyranger 30.

Skyranger 30 zavedou 2 evropské země

Nedostatku protivzdušné obrany krátkého dosahu si je armáda vědoma, a dokonce již testovala, jak v její roli využít Pandur II, ale jde o nouzové řešení. A právě systém Skyranger od Rheinmetall je pro tuto úlohu přesně stavěný. Jde vlastně o věžový modul s výkonnou rychlopalnou zbraní umístitelný na různé platformy, přičemž má i řadu senzorů k detekci vzdušných cílů a sofistikované řízení palby. Nic by asi nebránilo instalaci i na české obrněnce, a navíc je Pandur II v ČR vyráběn, takže by tím došlo k podpoře českého průmyslu.

Zdaleka bychom nebyli jedinou zemí, která by takové řešení zvolila. Jedná se o velmi kvalitní a ne až tak drahý systém, který už zavádí Německo nebo Maďarsko, které ho však bude mít vylepšený dle svých požadavků, konkrétně ho doplní protiletadlovými střelami.

Rheinmetall potom na svých stránkách uvádí, že je Skyranger 30 vybaven revolverovým kanonem, který využívá munici 30 x 173 mm, tedy tu samou, jakou česká armáda používá do kanonů v Pandurech II, a v budoucnu také v CV90. Zbraň dokáže efektivně zasahovat cíle do vzdálenosti 3 kilometrů a kadence jejího děla je 1 200 ran za minutu. Proti zaměřenému cíli však pálí v krátkých dávkách, a výhodou je, že je tato munice relativně levná.

Skvělé detekční schopnosti

Velmi důležitou součástí moderního systému protivzdušné obrany jsou detekční systémy, které lze na Skyranger namontovat dle přání zákazníka. Wikipedia uvádí, že se může jednat o radar typu AESA schopný zachytit cíl o velikosti 1 m čtvereční na vzdálenost 20 km, ale lze ho doplnit i dalšími radary. Možností je i infračervený senzor detekující cíle produkující teplo, kamery a termokamery. Všechna data se pak sbíhají do řídicího systému, kde jsou vyhodnocována.

Odpalovací vozidlo systému IRIS-T

„Evropský nebeský štít“ by mohl zajišťovat protivzdušnou obranu téměř celé Evropě, zachytit by dokázal i hypersonické zbraně

V základu poskytuje věž Skyranger 30 ochranu proti běžným střelným zbraním, a volitelně ji lze posílit až proti projektilům ráže 14,5 mm. Samotnou osádku by pak chránil podvozek, ale záleželo by na jeho odolnosti. Např. Maďarsko použije bojová vozidla pěchoty KF-41 Lynx, Německo pak obrněné transportéry Boxer, a Dánsko zase Mowag Piranha V. I z toho je zřejmé, že podobně velký Pandur II by byl nejspíše velmi vhodným podvozkem.

Osobně si myslím, že se jedná o velmi schopný systém, který by byl pro naši zemi dostačující, ačkoliv má armáda objednaný i izraelský SPYDER. Právě ten má nahradit starý sovětský 2K12 KUB vstoupivší do služby už roku 1967. Vedle toho mají vojáci k dispozici ještě přenosný protiraketový systém RBS-70NG, ale to nelze se Skyrangerem 30 srovnávat.

Systém Skyranger 30

Měla by AČR uvažovat o systému jako Skyranger 30?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články