Jak a kde na Ukrajině nasadit tanky M1A1 Abrams? Střílí sice i munici z uranu, ale proti moderní armádě samy nestačí

NÁZOR: Americké M1 Abrams patří k nejobávanějším a nejsilnějším tankům na světě. Ale samy o sobě proti moderním zbraním také příliš nezmohou.

M1A1 Abrams i Zdroj fotografie: Námořní pěchota Spojených států amerických
                   

Ruští vojáci na Ukrajině už pravděpodobně jsou (nebo by alespoň být měli) připraveni na to, že se proti nim začne objevovat nejspíše nejznámější západní tanky, a sice americké M1 Abrams v počtu 31 kusů. Spojené státy je Ukrajině poskytly konkrétně ve verzi M1A1 Abrams, která je sice starší, ale stále velmi schopná. Jak přesně Ukrajinci tanky nasadí do boje, zatím nelze určit, ale mělo by to být v situacích, kdy dojde k využití potenciálu jejich vysoké odolnosti a rychlosti v kombinaci s dobrým dělem se silnou protitankovou municí.

Abrams je dobře chráněný a rychlý

Unikátní je na Abramsu zejména jeho pohon tvořený plynovou turbínou, což mu dodává vysokou rychlost 72 km/h i při jeho hmotnosti 63 tun (pakliže jde právě o verzi M1A1). Silný pancíř pak zaručuje dobrou ochranu, ale rozhodně to neznamená, že by se mohly tanky pustit přímo proti ruským liniím. Kombinace min, protitankových zbraní, zastříleného dělostřelectva nebo bitevních vrtulníků by zastavila a zničila i je. Tanky Abrams tak neznamenají nějaký výrazný zlom, díky němuž by mohla Ukrajina rychle prorazit a vyhrát.

Skvělé však mohou být v okamžiku, kdy se podaří na některém místě ruské linie opravdu prorazit, dostatečně eliminovat dělostřelectvo a odstranit miny, k čemuž už možná mají Ukrajinci blízko. Pak by se spolu s BVP Bradley, s nimiž spolupracují i v americké armádě, mohly do tohoto „okna“ nahrnout, využít vysoké mobility a vyrazit kupředu nebo do křídel a rozdrtit ruské síly v oblasti. Takovou akci ale bude třeba velmi pečlivě naplánovat i provést, neboť může přinést velké zisky, ale při nějaké chybě také vysoké ztráty.

Odpalovač systému MIM-104 Patriot s 8 střelami PAC-3 a 4 PAC-3 MSE

Obranou systému Patriot nepronikne ani ruská střela Kinžal; možná by ji ale šlo zdolat počtem, neb za 120 vteřin vypálí i 6 % roční produkce

Jistě budou někteří namítat, že Rusko a moderní zbraně nejdou dohromady, ale to je tvrzení hodně přehnané. Je pravda, že zdaleka nepředvádí, co by mnozí od moderní armády očekávaly, ostatně vyslalo do boje i tanky z dob Stalina, ale stejně tak má v arzenálu i řadu nebezpečných zbraní. Ano, ani vychvalovaný hypersonický Kinžal sice nepronikl před obranu MIM-104 Patriot, ale třeba některé západní tanky v čele s Leopardem 2 již na Ukrajině padly. Rusové tedy mají prostředky, jak zničit i nejsilnější techniku, je-li nasazena špatně.

Ukrajinci cvičili na M1A1 Abrams 3 měsíce

Dodávka amerických tanků slíbených již na jaře 2023 se nakonec protáhla na dlouhé měsíce. Údajně proto, že je bylo třeba upravit, potažmo je kompletně repasovat, aby byly v dobrém technickém stavu, ale také z nich bylo třeba odstranit přídavné pancéřování z ochuzeného uranu – Američané ho totiž nikomu neposkytují. Ukrajinští vojáci a technici pak museli projít 3 měsíce trvajícím výcvikem. Tank je totiž náročný na údržbu a jeho dodávka se zdržela mnohem více než u dávno poskytnutých Challenger 2 nebo Leopard 2.

Tank M1A2 Abrams

22 týdnů, tak dlouho trvá velmi zkrácený výcvik Ukrajinců pro tanky Abrams: odborníci z nich nebudou, ale zvládnou bojovat

Nejde ale říci, že by Abramsy byly díky své složitosti vyloženě lepší než jiné, většina odborníků se naopak shoduje, že jsou srovnatelné s moderními verzemi Leopardu 2 i Challengeri 2. Na druhou stranu mají některé rozdíly, které mohou být v určitých situacích lepší. Kupříkladu jsou vybaveny dělem ráže 120 mm, které je stejné jako Leopard 2A4, ale třeba Leopard 2A6 má hlaveň delší a přesnější. Američané však k dodávce přidali velmi účinnou protitankovou munici z ochuzeného uranu, která nevýhodu kratší hlavně velmi dobře kompenzuje.

Ruské zbraně mohou Abrams zničit

Ani M1A1 Abrams nemůže sám rozhodovat bitvy, a pokud, tak nepříliš významné. Podobně jako jiné tanky totiž musí velice úzce spolupracovat s ostatními jednotkami ve svém okolí, a při nasazení být krytý pěchotou a nejlépe i protivzdušnou obranou. Odolá sice mnoha protitankovým zbraním, ale ty nejsilnější jako 9M133 Kornet nebo z vrtulníků odpalované 9K121 Vikhr a LMUR na něj pravděpodobně stačí.

A1M1 Abrams iZdroj fotografie: Námořní pěchota USA
Tank M1A1 Abrams s kamufláží

Velmi zajímavý by však mohl být případný souboj tanků Abrams a nejnovějšího ruského T-90M Proryv-3 jeden na jednoho. Určitě by se jednalo o jinak vyvážené síly a jen těžko by se opakovala historie z Perského zálivu, kde stály staré sovětské tanky irácké armády proti nejlepším Abramsům. Jeho verze dodávaná Ukrajině sice dokáže ruský tank zničit, ale ten má zesílený pancíř a používá i lepší a silnější munici, modernější zaměřování a řízení palby.

M1 Abrams, hlavní bojový tank tank

Americké tanky M1 Abrams nejspíše na Ukrajině způsobí paniku, ruské T-90M Proryv 3 jim 1 vs. 1 mohou čelit jen těžko

Znamená to tedy, že ačkoliv ho dokáže americký tank zničit jedinou ranou, neznamená to vždy, že co rána, to úspěch – ruský T-90M Proryv-3 má rozhodně šanci ustát i zásah municí z ochuzeného uranu, bude to však záviset na tom, kam přesně „to schytá“, z jaké vzdálenosti apod. Ukrajinští vojáci potom tvrdí, že střelba z M1A1 Abrams je mnohem přesnější než z ruských tanků (ukořistili a odzkoušeli totiž víceméně vše, co Rusko poslalo do boje).

Tanky M1A1 Abrams míří na Ukrajinu

Jak nejlépe by měli Ukrajinci nasadit tanky M1A1 Abrams?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články