Ani kolosální ztráty 340 000+ vojáků Rusko dosud neodradily, jenomže největší boje zřejmě teprve přijdou

NÁZOR: Rusko klidně „semele“ až tisícovku vojáků denně a obětuje desítky kusů techniky, hlavně aby zvrátilo situaci na frontě. Jenomže ono se to zcela dle představ nedaří.

Ukrajinský obránce u Bachmutu i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
                   

S příchodem letošní zimy tentokrát boje na ukrajinské frontě nijak zvlášť neutichly (minulý rok se na chvíli téměř zastavily), ačkoliv oproti teplým měsícům je situace výrazně jiná. Zatímco přes léto Ukrajinci podnikali tzv. velkou ofenzivu, kdy se pokoušeli prorazit hlavně v Záporoží a u Bachmutu, a Rusové se výhradně bránili a moc neútočili, v současnosti je tomu naopak. Ruská armáda se soustředí hlavně na oblast Doněcka, primárně na město Avdijivka, a opět také na Bachmut. Ten přitom nikdy zcela nepadl, ačkoliv masivním bojům odzvonilo.

Ukrajinští vojáci jsou dnes v obraně

Ačkoliv mnozí doufali, že jeden nebo druhý vyčerpá, není tomu tak, i když zní z obou stran zprávy o nízké morálce vojáků, jejich nedostatečných stavech, absenci munice, zbraní apod. Situace na bojišti je tak i dnes velmi dynamická – ve smyslu, že se stále něco děje – ovšem územní zisky jsou velmi malé, i když ztráty obří. Třeba na straně Ruska má umírat v průměru přes 900 vojáků denně a dle webu e15, který cituje ukrajinské ministerstvo obrany, jich už celkově ztratilo přes 340 000 (zahrnuti jsou mrtví i ranění), což jsou hrozná čísla. Mohla by být ale nižší, kdyby ruští velitelé více přemýšleli a nenechávali opakovaně zmasakrovat klidně skupinu 50 vojáků.

Protitanková střela FGM-148 Javelin

Další americká pomoc přijde Ukrajině ještě do konce prosince 2023. Bílý dům našel způsob, jak obejít nesouhlas republikánů

Ani přes obrovský nepoměr ztrát však ruská armáda v útocích nepolevuje. Ukrajinci by se proto měli maximálně soustředit na rychlé budování opevnění, což je za takové situace vcelku přirozený vývoj. Obranné linie by měly vznikat hlavně v klíčových oblastech, tedy kolem Doněcku a Charkova. Vyjádření ukrajinského prezidenta mimochodem dle TheGuardian naznačuje, že právě tam očekává ukrajinské velení silnější ruské útoky, které začaly již v průběhu podzimu, a u Avdijivky k nim možná Rusko připravilo kolem 40 000 vojáků.

Ovšem zpět k Bachmutu, který je hlavně v posledních týdnech stále dějištěm bojů. Samotné město (tedy to, co z něj zbylo) se sice podařilo Rusům na jaře 2023 dobýt, ale jeho okolí nikdy nezískali. Ukrajinští vojáci po něm naopak úspěšně operují a podařilo se jim osvobodit i některá blízká území, i když dříve avizovaný pokus o obklíčení se rozhodně nekonal. Rusové naopak v poslední době získali některé ztracené pozice zpět. UnderstandingWar pak cituje ukrajinského velitele, podle něhož ztrácí Rusové u Bachmutu až 80 % nasazené techniky.

I to je tedy obrovský úspěch, ale skoro to vypadá, jako by jí měli neomezeně. Taktika ruské armády se však změnila, resp. je jiná než před rokem, kdy na Bachmut útočili hlavně z vězení naverbovaní žoldnéři Wagnerovy skupiny. Dnes využívají ruští velitelé útočné oddíly Storm-Z, které už sestávají z vojáků, ale jsou doplňovány trestanci. Naopak zkušenější jednotky, především pak výsadkáři nebo čečenští bojovníci, se pokouší hledat slabá místa v ukrajinské obraně. Z některých oblastí se také museli Ukrajinci stáhnout, ale obrana drží.

U Avdijivky jsou ruské ztráty kolosální

Hlavní směr ruských jednotek se již řadu týdnů upírá na Avdijivku a třeba Independent uvedl, že Rusko vrhlo do útoků stovky tanků a obrněných transportérů. Velké číslo, ale také spousta cílů – ostatně jsme již dříve informovali, jak Rusové v útoku ztratili hned 10 tanků během pár hodin. I přes katastrofální ztráty se však vojákům podařilo severně i jižně od města postoupit a dále se mohou pokusit uzavřít obklíčení. Ukrajinci se nicméně pokouší o protiútoky, během nichž některá území zase osvobozují. Lze proto očekávat, že budou v oblasti intenzivní boje pokračovat.

Ukrajinská jednotka v zákopu

Video přímo z helmy: obsazování ruského zákopu může místy vypadat jako z apokalypsy, nic než spoušť a létající granáty

Kde se ale Ukrajincům daří o něco více, je okolí Dněpru v Chersonské oblasti, kde se jim dokonce podařilo dobýt ruskými jednotkami okupovaný druhý břeh. A to i přesto, že je jinak ruské opevnění, zejména pak Surovikinova linie, velice dobře propracovaný a těžko zdolatelný komplex. Za příliš velkou výhru to ale považovat nelze, do oblasti je velice těžké dopravovat zbraně, vojáky i zásoby a Rusové jsou stále všude kolem ní.

Osobně si myslím, že bude ve výsledku záležet, kolik má Rusko lidské síly a techniky. I když to dle intenzity útoků vypadá, že neomezeně, určitě tomu tak není. Země by se dokonce mohla dostat do situace jako na jaře 2023, kdy kvůli obřím ztrátám u Bachmutu, ale také u Vuhledaru, kde dokonce jeden z ukrajinských vojáků údajně napočítal 60 kusů zničené ruské techniky, již dostatek vojáků neměla a iniciativu převzala Ukrajina.

Členové mezinárodní legie

Video z akce: i dobře vycvičení vojáci mezinárodní legie mohou být zaskočeni, hlavně když proti nim v lese nečekaně vyjede tank T-90

Na straně druhé jsou pak počty ukrajinských jednotek a schopnost NATO vyrábět dostatek vojenského materiálu a techniky, ale zejména dělostřelecké munice. Jak se totiž ukázalo, Rusko ji dostává od Severní Koreji, kdežto Evropa není schopna dodat ani polovinu ruské roční produkce, a navíc ji největší země světa vyrábí až o 40 % rychleji než EU. Během zimy by se ale mohla jedna ze stran pokusit nahromadit dostatek sil na léto příštího roku, tedy pokud Rusko neposune svůj teror a nezdevastuje významnou část Ukrajiny, k čemuž už hromadí bombardéry.

Noční boje u AvdijivkyJak se podle vás bude vyvíjet válka na Ukrajině během zimy, a co přijde na jaře nebo v létě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články