V. Zelenskyj přiznal, že může Ukrajina ve válce s Ruskem prohrát

Ekonomika Ukrajiny ani její výrobní kapacity se nemohou s Ruskem měřit, prezident se proto spoléhá na spojence. Jenomže ne všichni sdílí jeho názory.

Volodymir Zelenskyj i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Jestliže přestane na Ukrajinu proudit pomoc od západních spojenců, nebude mít země šanci ubránit se již téměř dva roky trvající ruské invazi. I tak se dá přeložit vyjádření ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského z tiskové konference s norským premiérem Jonasem Gahr Storem 13. prosince 2023: „Bez pomoci nemůžeme vyhrát,“ citoval Zelenského KyivPost.

Velké balíky pomoci nejsou schválené

Ukrajina se spoléhá na pomoc od spojenců již od začátku války, tedy od února 2022. V současné době to ale s ní ale nevypadá dobře. V Bruselu Orbán zablokoval evropské peníze, jak ArmádníZpravodaj informoval, a hádají se i politici ve Spojených státech amerických. Zelenskyj tam osobně žádal o podporu, ale velký balík peněz zatím Kongresem neprošel. Nebude-li ale pomoc Západu urychleně schválena, nemůže se Ukrajina sama ubránit, řekl ukrajinský prezident dle France24.

I tak ovšem vyjádřil ukrajinský prezident v Norsku víru v budoucnost. „Nemůžete prohrát, protože vše, co máte, je naše země,“ řekl podle KyivPost. V současné době má na frontě mnohem větší iniciativu Rusko, a rozhodně se nezdá, že by chtělo s invazí skončit, dodává APNews. Podle některých analytiků dokonce počítá s dobýváním Ukrajiny až do roku 2026.

Jak hodnotíte současnou pozici Ukrajiny, a měli by jí spojenci pomáhat více?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články