Ačkoliv k tomu není určena, dokáže ukrajinská stíhačka Suchoj Su-27 shazovat i francouzské 1/4tunové „kladivo“

Původem sovětské letouny rozhodně nebyly předurčeny, aby nosily vyspělé západní zbraně, ale po určitých úpravách jsou schopné řadu z nich zvládat.

i Zdroj fotografie: Uživatel Dave S. / Creative Commons / CC BY
                   

Využívání cizích zbraní na letadlech není jednoduchou záležitostí – zvláště pak, když konstruktéři nikdy ani nepočítali s tím, že by k tomu mohlo kdy dojít. Platí to hlavně ve vztahu letounů produkovaných za studené války v Sovětském svazu a vyspělých zbraní ze zemí NATO. Přesto se zdá, že pokud se jen trochu chce, lze i tyto dvě zdánlivě neslučitelné platformy přimět ke spolupráci – jako bojový letoun Suchoj Su-27 Flanker a francouzské pumy AASM.

Su-27 byl při použití AASM zachycen

Fakt, že Suchoj Su-27 vyráběný v SSSR může používat vyspělou francouzskou zbraň známou i pod označením HAMMER, tedy kladivo, ve variantě těžké 250 kg, dokazují záběry na sociálních sítích. Je na nich vidět letoun patřící ukrajinskému letectvu v okamžiku, kdy tuto pumu shazuje, uvádí TheAviationist. Není to ale poprvé, co se objevila na letounu sovětského typu, již dříve ji Ukrajina použila na rovněž sovětských Mikoyan MiG-29 Fulcrum.

Různé typy pum AASM iZdroj: Public Domain
Různé typy pum AASM

Co vše je nutné k tomu, aby sovětská technika zvládla vyspělé zbraně vyráběné na západě, není zcela jasné, ale určitě je třeba předělat zavěšení, protože sovětské a západní standardy jsou odlišné. Také je ale nezbytné vyřešit problém se zaměřením, a to na dlouhou vzdálenost, protože AASM je klouzavá puma, a ta je svrhávána desítky kilometrů od cíle. Může jít o podobný pylon, jaký umožňuje Suchoji Su-27 nést okřídlené bomby JDAM-ER.

Letoun unese téměř 4,5 tuny výzbroje

Su-27 je dvoumotorový víceúčelový bojový letoun s vysokou obratností a do služby v sovětském letectvu byl zařazen v roce 1982. Kromě různých typů sovětských raket vzduch-vzduch krátkého a středního doletu může používat i pumy do hmotnosti 500 kilogramů, a to jak klasické, tak kazetové, ale také různé typy neřízených raket, uvádí Airforce-Technology. K tomu má hned 10 závěsníků a nosnost necelých 4,5 tuny, což postačuje.

Ruský Su-27SKM manévruje

Ukázkovým příkladem propagandy byl případ údajného podpálení letounu Suchoj SU-27: ani jedné zemi nepatřil, ale oběma se hodil

Francouzské AASM jsou gravitační pumy vybavené konverzní sadou měnících je na klouzavé a přesně naváděné. V případě té těžké 250 kilogramů jde o běžnou gravitační Mk82, uvádí Wikipedia, přičemž má inerciální a GPS navádění, ale lze ji vybavit i naváděním laserovým nebo infračerveným. Osazena je také pomocným raketovým motorem, což prodlužuje její dosah a umožňuje ji svrhávat z nižších výšek. Její dosah je přes 70 km od místa shozu.

Su-27 s pumou AASM

Existují ve výzbroji Ukrajiny lepší nosiče francouzských AASM?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články