Fregata Admirál Golovko je nejmodernější lodí ruského námořnictva, nést může dokonce hypersonické střely a není radno ji podcenit

Nejnovější ruské fregaty jsou velmi nebezpečné. Ve výzbroji mají doslova zabijáky plavidel, ale stejně tak mohou odpalovat střely na pozemní cíle.

Fregata Admirál Golovko během dokončování i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

V ruském námořnictvu je i dnes celá řada plavidel, zejména fregat a torpédoborců, které pochází z doby SSSR, a dnes již tedy nevyhovují požadavkům na moderní bojové lodě. Jelikož ale Rusko nemělo možnost stavět veliká plavidla odpovídající torpédoborcům, rozhodlo se logicky soustředit na o něco menší fregaty. Jedním z výsledků jsou moderní fregaty třídy Admirál Gorškov, jejímž nejnovějším představitelem je plavidlo Admirál Golovko. Vedle toho má i malé korvety třídy Karakurt, ArmádníZpravodaj psal třeba o korvetě Tucha.

Motory již nemají ukrajinské komponenty

Nejnovější fregata je pro Rusko klíčová, neboť předchozí 2 plavidla spoléhala na pohon s komponenty z Ukrajiny, ale jak uvádí NavalNews, Admirál Golovko má již pohon jenom s díly vyráběnými domácím průmyslem. Tím se podařilo odstranit překážku ve výstavbě fregat, kterou způsobily špatné vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko tak bude moci bez větších problémů postavit i všech 7 plánovaných plavidel, případně další objednat.

Na fregatě Admirál Golovko je pozoruhodná hlavně její výzbroj. Kromě děla ráže 130 milimetrů má 16 buněk k odpalování střel typu Kalibr, P-800 Oniks a 3M22 Zircon, uvádí DefenseNews. 3K14 Kalibr jsou řízené střely pro útoky na pozemní cíle a mají dle typu dolet až 2 500 km, kdežto P-800 Oniks jsou protilodní nadzvukové střely s dosahem 600 km, a Zircon jsou zase hypersonické střely s dosahem přes 1 000 kilometrů a hlavicí 300 až 400 kg těžkou. Ale ani tyto vyspělé zbraně nepotopí americkou letadlovou loď, a otázka je, jak jsou funkční.

Silná obrana založená na S-350

Fregata se chlubí i silnou protivzdušnou obranou založenou na systému Redut s 32 odpalovacími buňkami. Jde o navalizovanou verzi ruského systému protivzdušné obrany S-350, a loď mohou bránit 3 typy střel krátkého, středního nebo dlouhého doletu, uvádí Janes. Ty mají dosah až 150 kilometrů do dálky a 35 kilometrů do výšky. Cíle přitom vyhledává moderní radar 5P-20K Poliment, a protivzdušnou obranu fregaty Admirál Golovko doplňují ještě 2 systémy Palash vybavené rotačními kanony ráže 30 milimetrů.

Japonská fregata Mogami

Japonské futuristické stealth fregaty Mogami jsou názornou ukázkou preciznosti a rozvahy; mají být nepozorovanými zabijáky

Admirál Golovko je vybaven i vlečeným sonarem a torpédy, takže může detekovat ponorky a útočit na ně, a z paluby je také schopen odstartovat vrtulník Kamov Ka-27. Na lodi dlouhé 135 m o výtlaku 5 400 tun slouží 210 námořníků, a dosahuje rychlosti až 29,5 uzlů – na moři přitom vydrží zhruba měsíc. Má sice asi o 1/2 menší výtlak i nižší počet odpalovaných střel než moderní torpédoborce, ale i tak jde bezpochyby o moderní plavidlo. Jenom fregaty navíc mají i mnohá západní námořnictva a nikdo o jejich schopnostech nepochybuje.

Ruská fregata Admirál Golovko

Jak nebezpečná a vyspělá je fregata Admirál Golovko?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články