5 velkých mýtů o tancích, jimž neprávem věří mnoho lidí: ruské ani čínské tanky nejsou šrot a automatické nabíjení ruce netrhá

NÁZOR: Mnohé laické představy o síle i výdrži tanků se zakládají na omylu. Za něco jistě mohou přikreslené filmové scény, ale hlavně nedostatek informací.

Tank M1A2 Abrams i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Tank je od první světové války zbraní, jejíž přítomnost na bitevním poli může rozhodnout o vývoji bitvy, což platí při správném nasazení i dnes. Konstrukce těchto obrněnců se během více než staletí značně vyvinula, a co platilo před desítkami let, je dnes již pasé, ale v názorech veřejnosti mnohé informace o tancích přetrvávají. Často přitom zcela neprávem.

1# Automatický nabíječ trhá ruce

Pro sovětské a ruské tanky je – na rozdíl od většiny západních (ale ne všech) – charakteristické automatické nabíjení. Díky tomu nemusí být členem posádky nabíječ, ale zároveň se vyrojily zprávy, že může zařízení tankistům utrhnout ruce. Pravdou ale je, že ty nebezpečné části jsou zakryté, a voják by se musel moc snažit, aby v nabíječi o ruku přišel.

2# Sovětské a ruské tanky jsou k ničemu

Válka v Perském zálivu přinesla pohledy na stovky zničených iráckých tanků sovětského původu, ale žádné na americké M1 Abrams. Mnohé lidi to proto vedlo k názoru, že sovětské (a dnes ruské) tanky na bojišti za nic nestojí. Málokdo už si ale připouští (a že někteří vehementně opravdu nechtějí), že byla většina iráckých tanků velmi starých, nemoderních, a ještě v ořezaných verzích, případně se jednalo o čínské kopie. O špatně vycvičených osádkách nemluvě. Naopak americké tanky patřily tou dobou (stejně jako dnes) k nejlepším na světě.

Americký tank M1 Abrams

9 amerických tanků M1 Abrams zničilo 47 sovětských během 30 minut; existuje naděje, že se bude historie z Iráku opakovat

Oproti tomu modernizované nebo nové ruské tanky jsou už úplně něco jiného. Disponují novou verzí děla, z něhož lze odpalovat mnohem silnější munici, která je schopna prorazit i západní tanky. Kanon navíc doplňují systémy řízení palby a termovize (ale je fér připomenout, že zdaleka nedosahují západních kvalit), o čemž si Iráčané mohli nechat zdát. Lepší je pak také pancíř tanků, a dnes již často doplněn moderním a účinným reaktivním pancéřováním.

Modernizovaný tank T-80 BVM iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
Modernizovaný ruský tank T-80BVM

Jistě, lze namítat, že to ve válce na Ukrajině o moc lépe nevypadá, ale opět je třeba vnímat faktory na obou stranách. Ukrajinci vyloženě pohřbili tisíce ruských obrněnců, ale ve velkém se jednalo o starou sovětskou techniku, která ačkoliv měla na svou dobu vcelku dobré vlastnosti, proti dnešním zbraním zkrátka nemůže obstát. A okupovaná „žlutomodrá země“ je vybavena mj. nejlepšími západními zbraněmi, které si se „starým šrotem“ poradí bez obtíží.

Hlavní bojový tank T-14 Armata

T-14 Armata v útočných operacích na Ukrajině nejspíše (ne)uspěla. I tak má být nejlepší, pancířem jí odolá zejména Challenger 2

Na ty nejsilnější tanky, což jsou T-90M (aktuálně je nejlepší verze Proryv-3), pak útočí třeba kompletem FGM-148 Javelin, který je zasáhne shora, kde mají všechny tanky – i západní – nedostatečně silný pancíř, takže zásah ustát nemohou. Ukrajinští vojáci si tedy umí poradit i s tím nejlepším, což platí i naopak, ale ruské ztráty jsou mnohem větší. Nejspíše i proto, že toho již Ukrajinci moc nemají a často útočí jako malá komanda nebo s pomocí dronů, jimiž nějakou techniku zničí. Totéž sice dělá Rusko, to však nemá tolik obdobných cílů.

3# Dělo s drážkovanou hlavní není přesné

Většina moderních tanků má hlaveň s hladkým vývrtem, nikoli s drážkováním, což vede mnoho lidí k přesvědčení, že ty druhé střílí méně přesně. A možná to i platilo u raných verzí, ale určitě to nelze tvrdit i dnes, zejména u moderní munice typu APFSDS s odhazovacím sabotem. Je totiž zkonstruovaná tak, že střela letí z hlavně velmi přesně a je schopna zasáhnout cíl na vzdálenost i několika kilometrů. O dalších rozdílech se teď zmiňovat nebudeme.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M

Co je známo o nejlepším sériovém ruském tanku T-90M Proryv-3, který si dokáže poradit i s tanky jako Leopard 2 a Challenger 2

4# Čínské tanky jsou jenom ruské kopie

Mnoho lidí je přesvědčeno, že jsou tanky čínské armády pouhé kopie tanků vyráběných v SSSR a Rusku. Ano, ono to sice kdysi platilo, ale jednalo se hlavně o 50. a 60. léta, ačkoliv lze nějaké podobnosti sledovat i u některých pozdějších verzí. Ovšem dnešní moderní čínské tanky jsou již domácí, a někdy velmi vyspělé konstrukce; třeba takové ZTZ-96, a hlavně pak ZTZ-99A. Hlavně u toho druhého lze jasně pozorovat ovlivnění spíše západními než ruskými tanky.

iZdroj fotografie: Uživatel Tyg728 / Creative Commons / CC BY-SA
Čínský tank ZTZ-90A

I tady budou jistě někteří namítat, že Čínská lidová republika i dnes všechno jenom kopíruje a nemá nic svého, což je ale velmi krátkozraké, a především nepravdivé tvrzení. Navíc je zcela běžné přejímat funkční koncepty jiné techniky a aplikovat je do té své, Čína rozhodně není jediná, kdo to dělá. A vedle toho má jistě zájem produkovat čistě své zbraně, jelikož se stává silným exportním partnerem zbraňových systémů hlavně v oblasti Afriky.

Čínský letoun J-10B

„Pryč se zlým Západem i Ruskem“, zájem je o čínské vojenské letouny: jsou ekvivalentem F-16 a nahradit mohou i Panavia Tornado

5# Automatické dělo tank nepoškodí

Hlavně bojová vozidla pěchoty jsou vybavena automatickými kanony nižších ráží, často kolem 30 mm. Mnoho lidí se proto domnívá, že nemohou silně pancéřovaný tank zničit – pravdou ale je, že i když ho zepředu nejspíše neprorazí, mohou na něm zanechat významné škody, třeba mu rozstřílet optiku a různé další systémy. Ještě účinnější je pak střelba ze strany nebo zezadu, kde bývá pancéřování tanku slabší. Navíc platí, že starší tanky mají ochranu slabší, průzkumné vozidlo FV107 Scimitar tak např. svým dělem ráže 30 mm v Iráku zničilo tank T-62.

Jaké další mýty o tancích znáte, a museli jste někdy někomu vysvětlovat, jak to vlastně je?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články