T-14 Armata v útočných operacích na Ukrajině nejspíše (ne)uspěla. I tak má být nejlepší, pancířem jí odolá zejména Challenger 2

NÁZOR: Ruský tank T-14 Armata měl deklasovat všechny obrněnce na světě, zatím se mu ale příliš nedaří. A nejspíše ani nikdy nebyl na místech, kde být měl.

Hlavní bojový tank T-14 Armata i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zda byl nebo nebyl nejlepší ruský tank nasazený v bojích na Ukrajině, je otázkou, na níž se nejspíše odpověď nikdy nedozvíme. Rusko tvrdilo, že poslalo svou revoluční T-14 Armatu v několika kusech na frontu v červenci 2023, i když zprávy o ní vydávala ruská média již dříve. Šéf ukrajinské rozvědky Kyryl Budanov ale naopak tvrdí, že Ukrajinci tanky neviděli ani jednou. A nejspíše už neuvidí, protože nyní ruské strana hlásí, že je z fronty stáhla.

Zprávy o výrobě T-14 Armata se často liší

Hlavní bojový tank T-14 Armata představila ruská armáda na přehlídce v roce 2015, a při té příležitosti prohlásila, že už na počátku 20. let 21. století bude ve vysokých počtech zaveden ve výzbroji. Byl to však pouze další ruský sen, dodnes totiž prokazatelně existuje jenom pár desítek kusů, a to prototypů. Navíc se zprávy o údajné výrobě liší – jednou zaznívá, že probíhá, a podruhé zase, že nikoliv, a pozornost je soustředěna na T-90M Proryv-3.

O spolehlivosti tanků pak právem panují pochybnosti, které vzbudily již při svém představení na vojenské přehlídce každoročně pořádané na Rudém náměstí. Tehdy ho ani nedokázaly bez poruchy přejet, a připomenutí toho není výsměch celé zemi a jejímu zbrojnímu průmyslu, ale poukázání, že byla T-14 Armata nejspíše představena hodně předčasně. A i když měly být tyto i další technické potíže vyřešeny, odmítla tank převzít i sama ruská armáda.

T-14 Armata iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Ruské hlavní bojové tanky T-14 Armata

A přitom má být tank T-14 Armata papírově skvělý, protože má poskytovat vysokou mobilitu, neobyčejně kvalitní ochranu osádky, a jeho dělo může střílet munici, která údajně dokáže prostřelit jakýkoliv existující tank. Ruská armáda tank v létě 2023 úspěšně otestovala v boji, a na základě poznatků má být upraven a poté zamířit do sériové výroby, což ale Rusko v minulosti avizovalo již několikrát. Jenomže nikde není jediný vizuální důkaz, že by se T-14 Armata skutečně na Ukrajině objevila, a jejich přítomnost popřela i ukrajinská rozvědka.

Hlavní prioritou je fungující T-90M

Britská rozvědka pak uvedla, že pokud by se tank T-14 Armata na bojišti na Ukrajině opravdu objevil, pravděpodobně by se jednalo spíše o propagační účely, a nikoliv o skutečné bojové nasazení. Rusko se totiž dnes primárně soustředí na výrobu již zavedeného tanku T-90M Proryv-3, případně na oživování a modernizaci starších sovětských strojů ze skladů. Je to totiž rychlejší a levnější než zavádění výroby nového stroje, a ani tak ruská armáda nestačí nahrazovat ztráty moderních tanků na Ukrajině, takže stále častěji sahá po skladových zásobách.

Tank T-14 Armata je 10,7 metrů dlouhý a 3,5 metrů široký, jeho hmotnost dosahuje 55 tun. Má 3člennou osádku sedící ve speciální pancéřové kukani, což značně zvyšuje její ochranu (u sovětských tanků na ni přitom zrovna nedbali). Kromě kompozitního pancíře má mít i nový typ reaktivního pancíře Malachit a aktivní ochranu Afghanit. Jeho dělo má ráži 125 milimetrů a dokáže střílet i munici Vacuum-1 schopnou prorazit pancíř o síle 1 000 milimetrů RHAe na 2 kilometry. Tank dosahuje rychlosti až 80 km/h a jeho dojezd činí 500 kilometrů.

T-14 Armata, prototyp ruského tanku

Nedokonalý ruský tank T-14 Armata má být přece jenom nejlepší na světě; jestli je to pravda, západní tanky vyloženě smete

Alespoň tak to ruská propaganda dlouhodobě líčí, ačkoliv bylo vidět, že má tank mnohdy problém ujet i pouhý kilometr. Síla děla je pak velmi slušná a de facto z nejvyšších na světě, ale je nutné zmínit, že by nestačilo na všechny konkurenty – třeba britský Challanger 2 má přední pancíř tlustý 1 400 mm a vzniká ještě odolnější Challenger 3, německý Leopard 2A7 má v přední části pancíř tlustý 950 mm (na věži 1 460 mm), ale výkonnější verze 2A8 má být odolnější.

Například jihokorejský tank K2 Black Panther, který bude ve vysokém počtu zaveden do polské armády, má pak aktuálně max. tloušťku pancíře 850 mm, a jelikož se ukázalo, že ho zepředu prorazí i severokorejská raketa Bulsae-5, která je obdobou ruské 9M133 Kornet, bude ještě pro polské potřeby upraven. Lze tedy předpokládat, že by ho neměla z přední části prorazit ani T-14 Armata. Naopak americký tank M1A2 Abrams má pancíř tlustý max. 700 mm.

Jihokorejský hlavní bojový tank K2 Black Panther

Nástupce jihokorejského tanku K2 Black Panther bude „neviditelný“ a ovládne drony, zničit by ho neměla ani severokorejská střela Bulsae-5

Je však nutné zdůraznit, že tloušťka pancíře v přední části korby neznamená vše. Záleží i na konkrétním materiálu a systémech obrany, stále častěji jsou například na obrněnce montovány systémy aktivní ochrany, konkrétně některé německé Leopardy 2 již obdržely izraelský Trophy. Střela se tak k tanku nemusí vůbec dostat, případně bude její síla natolik potlačena, že neprorazí ani pancíř, který by jinak přímému zásahu odolat neměl. I tak ale plánují jednotlivé armády další posilování ochrany, a to včetně zesilování tloušťky „brnění“.

Porucha tanku T-14 Armata

V jaké fázi je podle vás produkce tanku T-14 Armata?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články