Jaké ukrajinské speciální jednotky si troufnou zaútočit na přísně střežený Krym: z akce nemusí být návratu, a přesto je možná

NÁZOR: Zaútočit přímo na týl nepřítele je účinné, ale také nebezpečné. I jediná malá speciální jednotka dokáže napáchat značné škody, je však ve velkém ohrožení.

Speciální jednotka ve člunu i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Jižní Koreje / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Informace o průběhu bojů na Ukrajině jsou i přes rozšíření sociálních sítí, pořizování videí a svědectví lidí stále kusé, a veřejnost se řadu informací nedozví, případně až s velkým zpožděním. Ještě méně informací pak existuje o působení speciálních sil v týlu nepřítele. Pravděpodobně je používají obě strany ve válce na Ukrajině, ale z důvodu utajení o nich většinou nikdo oficiálně nemluví. Jednou z mála výjimek je však akce ukrajinských speciálů na poloostrově Krym.

Některým speciálům velí GRU

Útok na ruské pozice na Krymu je velmi obtížný, takže je nejspíše logické, že ho musely podniknout velmi dobře vycvičené jednotky. Jaké? To nelze přesně určit, z vyjádření ukrajinské armády je jasné pouze to, že se jedná o jednotky spadající pod Ředitelství obranného zpravodajství Ukrajiny (známá jako GRU), kterí pod sebou má více jednotek s různým zaměřením. Pod patronací GRU byl např. i útok na letiště nedaleko Kursku, během něhož australské drony Corvo PPDS z papíru zničily několik bojových letadel.

Výcvik ukrajinských speciálních sil iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
Výcvik ukrajinských speciálních sil

Záběry z ukrajinské akce na mysu Tarchankut pak ukazují malou jednotku na rychlých ozbrojených člunech, a podle všeho je tam vezli specialisté námořnictva. Na dvojici krátkých videí zveřejněných Ukrajinou je např. vidět na lodi připevněný těžký kulomet M2 Browning či granátomet, a v jednu chvíli se ozývá i velmi tlumená střelba, což napovídá, že speciálové použili zbraně vybavené tlumiči. Pravděpodobně měli i moderní systémy nočního vidění a další speciální vybavení – moderní výzbroj byla nutná, aby je nepřítel neobjevil.

Brutální výcvik amerických speciálních jednotek SEAL: Smrt mladého kadeta při Pekelném týdnu vyvolala řadu otázek

Vedle toho není vyloučeno (spíše to je pravděpodobné), že s sebou na takovou záškodnickou akci nesou i různé výbušniny, a možná i lehké drony, které využijí jak k průzkumu, tak k útoku. Na druhou stranu se musí jednat o co nejnižší zatížení, prostor k přepravě rozměrnějších ani těžších nákladů zkrátka není. V případě nějaké trhaviny je pak důležité přesně spočítat, jaké množství je potřeba, aby cíl 100% eliminovalo.

Členů speciálních jednotek jsou tisíce

Ukrajinské ozbrojené síly disponují v současnosti velkým počtem různých speciálních jednotek, někdy na konci roku 2021 jich spadalo pod Síly speciálních operací kolem 5 tisíc. Jednalo se přitom o profesionály, z nichž mnozí prošli tvrdými boji na Donbase v letech 2014 a 2015, a často také absolvovali trénink pod vedením instruktorů ze západních zemí, třeba od SAS (speciální jednotky britské armády). Po ruské invazi pak dokonce vznikla známá speciální jednotka Kraken, a rovněž jednotka složená ze zahraničních bojovníků.

Výcvik GING

Speciální jednotky, s nimiž nepřátelé raději odmítají bojovat a hned vyklízí pole: dvě pochází z Evropy a mají i českou výzbroj

Podobné jednotky jsou při správném nasazení velmi efektivní, například akce na Krymu měla eliminovat části protivzdušné obrany, a o den později pak ukrajinské drony útočily v centrální části Krymu, kde mohly využít právě této otevřené mezery. Bude-li chtít Ukrajina dobýt Krym zpět (Rusko ho anektovalo v roce 2014), lze předpokládat, že bude podobných operací přibývat. A to z důvodu, aby nejenom způsobily škody, ale podobné akce také nutí nepřítele držet ve vnitrozemí nebo na pobřeží značné síly, které pak nemůže nasadit na frontě.

Braniborský pluk, speciální německé jednotky, jejichž cílem bylo překvapit nepřítele a vyvolat puč. Jejich důmyslnost neznala mezí

Jaká přesně jednotka ale zaútočila na Krym, není jasné. S největší pravděpodobností se její členové dobře znali a absolvovali spolu nejeden boj, a pochopitelně patřili mezi její členy jedni z nejlepších. Zda se ale jednalo např. o oddíl speciálních sil Oděsa nebo Vega, určit nelze, a ukrajinská armáda to z pochopitelných důvodů nesděluje. Takoví vojáci museli mít mj. velmi dobrý výcvik jak v boji, tak pro přežití na nepřátelském území.

Není pochyb, že kdyby udělali jedinou chybu nebo je nepřítel odhalil, nemuseli se vrátit. Docela jistě lze ale vyloučit známou jednotku Kraken, která má působit primárně v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, a mimo ni by tedy operovat neměla, ačkoliv to 100% vyloučit nelze. Tvrzení podporuje i to, že musely mít takové jednotky mj. zkušenosti s vyloďováním.

Ukrajinský voják, jednotka Kraken

Video: když je nejhůře, osvobozuje území ukrajinská elitní jednotka Kraken, která by mohla plnit „drsné“ klíčové úkoly i při ofenzivě

Speciálních jednotek dnes může na Ukrajině pochopitelně existovat více, ostatně i Kraken je jednotka vzniknuvší až v roce 2022 v reakci na ruskou invazi. Spadá přitom pod SPECNAZ (které jsou mimochodem i v Rusku, neb se jedná o pozůstatek SSSR). O konkrétní názvy, výzbroj nebo úkoly takových vojáků se ale Ukrajina nedělí. Nelze přitom vyloučit ani působení zahraničních dobrovolníků (cizinecké legie), kteří by se však měli držet spíše v obraně, neboť by to v opačném případě mohlo vyprovokovat zbytečný konflikt s Ruskou federací.

Ukrajinští speciálové na Krymu

Jak schopné jsou podle vás ukrajinské speciální jednotky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články